Izgradnja temeljnog nazivlja u antropologiji - ANTRONA

  • Home
  • O projektu
  • Suradnici
  • Projekt koordinacije
  • Poveznice
  • Novosti
  • Rezultati
  • Kontakt
  • English


O projektu

Antropologija je u Republici Hrvatskoj relativno mlada znanstvena disciplina koja je tek tijekom posljednja dva desetljeća institucionalno zaživjela osnivanjem Instituta za antropologiju i pokretanjem studijskih nastavnih programa iz antropologije. Korištenje pojma antropologija razlikuje se u različitim nacionalnim znanstvenim tradicijama. U britanskoj tradiciji ponajprije se odnosi na socijalnu antropologiju, dok u američkoj tradiciji ujedinjuje kulturnu, biološku, arheološku i lingvističku antropologiju. U europskoj su tradiciji središnje mjesto zauzele zasebne znanosti etnologija i folkloristika i biološka antropologija. Međutim, iako mnoge institucije i studijski programi u nas i u svijetu smatraju da su granice između sociokulturne i biološke antropologije jasno određene i smislene, polazno stajalište Instituta za antropologiju je da je antropologija znanost univerzalne predmetnosti koja proučava čovjeka, njegovu povijesnu i geografsku raširenost, zakonitosti koje mu uvjetuju biološki i duševni razvoj, načela njihova međuodnosa te društvene i kulturne fenomene različitih ljudskih zajednica. Umjetna podjela na biološku i sociokulturnu antropologiju prepreka je istraživanju, otkrivanju, edukaciji i razumijevanju kompleksnosti ljudske egzistencije. Zato antropologiju smatramo jedinstvenom znanstvenom disciplinom u kojoj se nadopunjuju spoznaje prirodnih i društveno-humanističkih znanosti, s nizom užih stručnih područja kroz nužnu interpretaciju rezultata holističkim analitičkim pristupom.

Nesuglasice i oprečnosti o području, sadržaju i opsegu koje pokrivaju npr. etnologija/kulturna antropologija i socijalna antropologija/sociologija, biološka antropologija/biologija čovjeka dodatno otežavaju definiranje mreže pojmova i opsega pojmova. Antropologiji, stoga, nedostaje sustavan i pregledan pojmovnik temeljnog hrvatskog nazivlja koji jasnim, konciznim definicijama i određenjima daje pregled najvažnijih antropoloških koncepata, pojmova i teorija. Interes ovoga projekta usmjeren je u prvom redu na stvaranje temeljnog nazivlja antropologije kao znanosti univerzalne predmetnosti odabirom ključnih pojmova iz užih područja sociokulturne, biološke, arheološke i lingvističke antropologije. Opća antropologija stvorila je termine i njihove odrednice koji pripadaju samo njoj, međutim, zbog svoje interdisciplinarnosti njezin se pojmovnik preklapa s pojmovima iz drugih znanosti (etnologija, sociologija, biologija, genetika, arheologija, lingvistika, filozofija, etika, psihologija, političke znanosti, povijest, i sl.).

Cilj projekta

Iako se na prevođenju literature drugih govornih područja u smislu nomenklature i terminologije humanističkih znanosti već radilo, sustavnijih rezultata u hrvatskome govornom području zapravo nema. U hrvatski se jezik u većini slučajeva nazivlje prenosi iz engleskoga jezika i upotrebljava se u izvornom obliku. Engleski pojmovi često se nekritički prihvaćaju, što stvara terminološke probleme, a dolazi i do nepotrebne anglizacije hrvatskog znanstvenog nazivlja. Stoga je cilj ovoga projekta ispuniti tu terminološko-metajezičnu prazninu prvenstveno u području humanističkih znanosti te time pridonijeti cjelovitosti baze hrvatskoga strukovnog nazivlja (STRUNA). Elektronička baza, a moguće i tiskani terminološki priručnik, dodatno će obogatiti jezik hrvatske znanosti te tako doprinijeti svrstavanju hrvatskoga jezika u društvo europskih jezika koji takve baze i priručnike već imaju. S obzirom na široku predmetnost antropologije ova baza poslužit će i kao polazna osnova za kasniju izgradnju nazivlja drugih humanističkih, društvenih i dijelom prirodnih znanosti (biologije).

Metodološki pristup stvaranju baze nazivlja antropologije podrazumijeva:

  • Pregled dostupnih izvora na hrvatskomu i engleskom jeziku: enciklopedija, udžbenika, rječnika, znanstvenih knjiga i članaka i sl.
  • Konsultacije tiskanih i digitalnih rječnika i jezičnih savjetnika hrvatskoga jezika
  • Internetsko pretraživanje hrvatske jezične riznice (http://riznica.ihjj.hr), općih i specifičnih korpusa i terminoloških zbirki
  • Usklađivanje nazivlja s terminološkim načelima
  • Izradbu abecedarija
  • Unos u terminološku bazu IHJJ-a i povezivanje s ostalim sličnim bazama
Potpodručja antropologije

Make a free website with Yola